32970028 Gniotownik zboża (średnica walców: 360x450 mm, wydajność: 3-5 t/h, silnik: 15 kW)

Seria:329
20 787,00 zł
/ szt.

Łatwy zwrot towaru

Kupuj i sprawdź spokojnie w domu. W ciągu 14 dni możesz odstąpić od umowy bez podania przyczyny.
Pokaż szczegóły
14 dni na odstąpienie od umowy
Najważniejsza jest Twoja satysfakcja z zakupów. Zamówione u nas produkty możesz zwrócić w ciągu 14 dni bez podania przyczyny.
Bez stresu i obaw
Dzięki integracji naszego sklepu z tanimi zwrotami Poczty Polskiej kupujesz bez stresu i obaw, że zwrot zakupionego towaru będzie problematyczny.
Prosty kreator zwrotów
Wszystkie zwroty w naszym sklepie obsługiwane są przez prosty kreator zwrotów, który daje możliwość odesłania do nas paczki zwrotnej.
i-Leasing - leasing online i-Raty - raty online

Ze względu na duże gabaryty koszty dostawy są obliczane w zależności od miejsca dostawy oraz zamówionej ilość.

"Większość towarów wysyłamy w ciągu 24h, po sprawdzeniu stanu magazynowego!"

Do godziny po zamówieniu (w godzinach pracy) magazynierzy sprawdzają czy zamówiony towar jest w magazynie. Następnie przesyłają informację zwrotną emailem lub SMS.

 

 

Firma powstała w 1992 roku. Początkowo zakład zajmował powierzchnię zaledwie 120 m2 z upływem czasu licznie rozbudowywany. W maju 2007 roku przenieśliśmy całą produkcję do nowo powstałej hali o powierzchni blisko1000 m2.

Przez tyle lat swojej działalności pozyskaliśmy zaufanie wielu osób, przez co zyskaliśmy sporą grupę stałych klientów którzy cenią sobie jakość, fachowość oraz przystępną cenę naszych produktów i usług.

 

Gniotownik zboża (śrutownik walcowy) przeznaczony jest do płatkowania lub zgniatania ziarna zbóż, kukurydzy, itp. do preparowania ich do postaci w której przyswajalność przez organizmy zwierząt wzrasta o 20 % w stosunku do ziarna śrutowanego, co powoduje znacznie większe przyrosty wagi zwierząt.

 

Silnik 15kW, średnica walców 360mm x dł. 450mm o wydajności 3-5 t/h.

 

Instrukcja obsługi:

I. 1 Przedmiot opracowania
Przedmiotem opracowania jest opis walcowego gniotownika zboża w formie dokumentacji techniczno ruchowej zaprojektowanego i wykonanego przez Zakład Ślusarski.

I. 2 Podstawa opracowania
Podstawą opracowania są :
- zlecenie z dn. 14.11.2009.
- wizja lokalna z dn. 14.11.2009.
- informacje przekazane przez Zleceniodawcę
- Standardy zawodowe rzeczoznawców majątkowych.
- pomiary i dokumentacja fotograficzna.

I. 3 Cel i zakres opracowania
Celem opracowania jest informacja o maszynie, która może służyć w procesie sprzedaży oraz do celów prezentacji urządzenia.

 

II. 1 Zastosowana metoda
Niniejszy opis maszyny jest wynikiem wizji lokalnej, na której posłużono się metodą organoleptyczną. Dokonano niezbędnych pomiarów, przeanalizowano sposób wykonania. Zebrano informacje od zleceniodawcy, wykonano szkice robocze wraz z opisem na brudno i wykonano pomocniczą dokumentację foto-graficzną. Zleceniodawca oświadczył, że przy pomocy metody doświadczalnego użytkowania sprawdził maszynę pod każdym względem.

II. 2 Informacje ogólne
Walcowy gniotownik zboża jest przeznaczony do zgniatania lub płatkowania ziarna. Preparowane w tej postaci ziarno zwiększa przyswajalność przez organizmy zwierząt o 20% w stosunku do ziarna śrutowanego. Powoduje to znaczne przyrosty wagi zwierząt. Niska temperatura pracy nie powoduje niszczenia białka, nie występuje zapylenie podczas pracy. Ziarno w ten sposób zgniecione jest idealne dla koni, trzody i ryb. Ze względu na wartości żywieniowe np. owsa nie wskazane jest gniecenie płatków na zapas. Aby tego uniknąć, pasza powinna zadana w krótkim czasie po zgnieceniu. Owies przygotowany do płatkowania powinien mieć wilgotność 14- 16% co przekłada się na jakość płatków. Średnia grubość to 0,7 do 0,9 mm, domieszka części pylistych nie przekracza 1%. Silosy lub magazyny płaskie są dobrymi miejscami na przechowanie owsa w wilgotności nie przekraczającej 14%. Praktyka wykazała, że korzystniej jest przechowywać owies nie zgnieciony. Zalecenie to wynika z przesłanek praktycznych a przede wszystkim :
- łatwiej jest przechowywać i transportować
- mniejsza powierzchnia magazynowa
- niewielkie straty przechowywania

 

Wyniki badań hodowców holenderskich nie zalecają przechowywania zgniecionego owsa, przechowywany przez ok. 15 dni traci na wartości paszowej do 25 %. Następuje utlenienie się tłuszczu oraz witamin. Najlepiej zadawać wykonaną paszę bezpośrednio po spreparowaniu. Znaczne oszczędności owsa przy żywieniu koni można uzyskać przy prawidłowej eksploatacji gniotownika. Wg. źródeł holenderskich mogą być rzędu 25%. Przy niewielkiej liczbie koni ok. 15 sztuk koszt zakupu gniotownika zwraca się po niespełna roku. Za opłacalnością przemawia małe zużycie energii elektrycznej oraz większa przyswajalność ziarna zbóż.
Podsumowując, spreparowane gniotownikiem ziarno korzystnie wpływa na zdrowie zwierząt. Chorobom gastrycznym zapobiega odpowiednio zgniecione ziarno. Natomiast zbyt duże rozdrobienie (zawartość pyłu w paszy) może po-wodować choroby układu oddechowego oraz straty paszy w wyniku wydmuchiwania.

 

II. 3
Opis konstrukcji i działania.
TYP
- gniotownik walcowy zboża, monoblokowy nie wy-maga montażu.
STRUKTURA
- konstrukcja stalowa, spawana, rama główna- profil ceowy hutniczy, zabudowa bocz-na – płyta stalowa gr. 8 mm, wzmocnienia rogów w części górnej – wycinki w kształcie trójkątów równobocznych z płyty stalowej gr. 6 mm.
KOSZ ZASYPOWY
- wykonany z blachy gr.2 mm, od góry stanowi prostoką, krawędź górna zaginana w profil kwadratowy, w części dolnej prostokąt. Kosz w spawany jest do górnej obudowy walców gniotących i stanowi tam regulowane zasuwą ujście ziarna połączone z separatorem magnetycznym.
Wartości podane w nawiasach dotyczą modelu

 

KOSZ ODBIORCZY- wykonany z blachy gr. 2 mm, stanowi w części górnej prostokąt jest w spawany do ramy, w części dolnej połączony spawem z rurą poziomą żmijki ( ślimak odbiorczy).
GÓRNA OBUDOWA
WALCÓW GNIOT. - kształt skrzyniowy dostosowany do walców gniotących, blacha gr. 4 mm, mocowanie do ramy rozłączne, śrubowe.
ŻMIJKA (ślimak)
ODBIORCZA - część pozioma – obudowa rurowa w spawana do kosza odbiorczego, otwarta w części górnej, stanowi wysyp do żmijki, wewnątrz umieszczony jest wał żmijki oparty na 2 łożyskach tocznych, na wyjściu zamontowano przegub krzyżakowy w celu przeniesienia napędu na żmijkę kątową z drugiej strony koło pasowe, naciąg pasa klinowego regulowany przesuwem rolki napinającej, część kątowa- połączona kołnierzem rozłącznym z częścią poziomą, obudowa rurowa ( w zależności od potrzeb zamawiającego), wysyp paszy realizowany jest w części górnej króćcem rurowym skierowanym do dołu.

 

WALCE ZGNIATAJACE - szt. 2 wykonane z rury grubościennej zamontowane w parze jeden obok drugiego, walce posiadają osie łożyskowane na piastach mocowanych rozłącznie śrubowo do ramy, wielkość szczeliny mielącej regulowana jest po przez przesuw w poziomie walca nie napędzanego, napęd tego walca następuje po przez styk z materiałem zgniatanym albo styk z walcem napędzanym, na walcu napędzanym za – montowano koło wielo pasowe, powierzchnie robocze posiadają wgłębienia. grubość rury walców pozwala na wielokrotne odnawianie porowatości, wymiary łożysk kulowych wachliwych – 1212 (1209).

 

NAPĘD GNIOTOWNIKA – silnik elektryczny 3 fazowy z rozrusznikiem trójkąt gwiazda, 1450 obr/min (moc silnika w zależności od wielkości zamówionego gniotownika), zabezpieczenie przed zanikiem fazy i przeciążeniem, sterowanie wyłącznikiem dwu - zakresowym rozruch- praca dobranym i zamontowanym w określonym miejscu przez uprawnionego elektryka, koło wielo pasowe silnika śr.110
mm przekazuje napęd na koło walca napędzanego, przekładnia pasowa zabezpieczona jest pełną osłoną z blachy gr.1 mm przykręcona do ramy w trzech punktach.

 

PODŁACZENIE DO INSTALACJI ELEKTR. – dotyczy użytkownika - wykonanie instalacji elektrycznej powierzyć elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawnienia.

 

PRZYGOTOWANIE GNIOTOWNIKA DO PRACY - lokalizacja – pomieszczenie zamknięte, ustawić ma-szynę na równym i twardym podłożu sprawdzić po-łączenia rozłączne i naciąg pasów klinowych, usta-wić szerokość szczeliny mielącej w zależności od potrzeb, przed każdym uruchomieniem sprawdzić skuteczność zerowania, pierwsze uruchomienie wykonuje uprawniony elektryk sprawdzając właściwy kierunek obrotów silnika i skuteczność zerowania.

 

OBSLUGA TECHNICZNA - po zakończonej pracy odłączyć maszynę od sieci energetycznej, oczyścić, okresowo sprawdzać naciąg pasów klinowych i stan łożysk tocznych, każde inne jak normalne dźwięki i drgania pracującej maszyny traktować jako awarię i zgłosić uprawnionemu fachowcowi, na bieżąco likwidować korozję malowaniem zaprawkowym, zanik porowatości powierzchni wal-ców gniotących odnawiać metodą zalecaną przez pro-ducenta – ponowne punktowanie.

 

OPIS DZIAŁANIA GNIOTOWNIKA - po odpowiednim przygotowaniu gniotownika do pracy można przystąpić do zasypu kosza pamiętając o zamknięciu zasuwą szczeliny wysypu, następnie uruchamiamy silnik i ustalamy odpowiednią szczelinę wysypu, ziarno pod wpływem grawitacji przemieści się na powierzchnie walców i zostanie spreparowane na odpowiednią granulację, której wielkość reguluje szczelina między walcami, jeśli uzyskany granulat jest nie-odpowiedni to wyłączamy silnik i regulujemy szczelinę między walcami, walce przemieszczają granulat w kierunku do dołu, następuje odbiór po przez żmijkę poziomą i transport do żmijki kątowej która odprowadza granulat na zewnątrz maszyny, odbiór może być wykonywany bezpośrednio na podłoże lub do urządzeń transportowych.

Uwaga : przygotowane do spreparowania ziarno nie może zawierać zanieczyszczeń metalowych kamieni i innych.

Uwaga : firma wyprodukuje gniotownik o wielkości odpowiadającej potrzebom nabywcy w/w dane będą inne. Udoskonalanie konstrukcji w procesie produkcji może powodować zmiany danych.

 

II. 5 Podstawowe zasady bezpiecznej pracy.
Nieszczęśliwym wypadkom zapobiegniemy, przestrzegając bezwzględnie poniższe zalecenia :
- obsługę gniotownika powierzyć osobom przeszkolonym w obsłudze, pełnoletnim, zdrowym, trzeźwym i nie będącym pod wpływem środków odurzających i leków działających podobnie
- wszystkie czynności związane z wykonaniem, naprawą instalacji elektrycznej powierzać elektrykowi posiadającemu odpowiednie uprawienia
- w pobliżu pracującego gniotownika i w stanie spoczynku, zabrania się prze-bywania dzieciom
- w razie przerwy w dostawie energii elektrycznej natychmiast wyłączyć wyłącznik
- nie dopuszcza się preparowania ziarna w pozycji rozruchu silnika - Y na wyłączniku
- zatrzymanie silnika po przez wyciągnięcie wtyczki jest niedopuszczalne
- w przypadku pojawienia się napięcia przy dotyku, natychmiast wyłączyć maszynę z sieci i wezwać uprawnionego elektryka
- przed wprowadzeniem wtyczki przewodu zasilającego do sieci elektrycznej sprawdzić czy wyłącznik nie jest w pozycji włączonej
- sprawdzać przed każdym włączeniem maszyny stan izolacji przewodów elektrycznych, izolacja nie może być uszkodzona, jakiekolwiek iskrzenie zgłosić uprawnionemu elektrykowi
- silnik elektryczny powinien być zabezpieczony przed zanikiem fazy i przeciążeniem
- naprawa bezpieczników topikowych jest niedopuszczalna
- sprawdzać czy w przygotowanym do zgniecenia ziarnie nie ma twardych zanieczyszczeń np. metale, kamienie, drewno
- nie wolno popychać ziarna w koszu zasypowym ręką, grozi to okaleczeniem lub kalectwem
- nie wolno manipulować przy pracującej żmijce (ślimaku) grozi to
okaleczeniem lub kalectwem, wszelkie czynności wykonywać po odłączeniu wtyczki z sieci energetycznej
- nie wkładać rąk i luźnej odzieży za osłonę przekładni pasowej grozi to okaleczeniem lub kalectwem
- w pomieszczeniu w którym pracuje maszyna musi być dostępna gaśnica i odpowiednie instrukcje, osoby obsługujące gniotownik powinny być przeszkolone jeśli przepisy BHP i p/poż tego wymagają.
- jakiekolwiek prace związane z naprawą maszyny, wykonywać po odłączeniu kabla zasilającego od sieci energetycznej, kabel odłączać po przez pociągnięcie wtyczki, nigdy nie ciągnąć za kabel
- zawsze przed uruchomieniem gniotownika sprawdzić wnętrze kosza zasypowego
- nie dopuszcza się pozostawienia włączonej maszyny bez dozoru

 

II. 7 Warunki gwarancji
1. Zakład gwarantuje sprawną pracę walcowego gniotownika zboża przy prawidłowej eksploatacji zgodnej z instrukcją obsługi przez 12 miesięcy od daty zakupu.
2. Producent zobowiązuje się wymienić uszkodzone lub wadliwie pracujące części, zespoły lub wymienić całą maszynę jeśli wady powstały z winy producenta w terminie 14 dni od daty zgłoszenia niesprawności.
3. Gwarancja ulega uchyleniu w przypadku :
- użytkowania maszyny niezgodnie z instrukcją obsługi
- dokonanie napraw bądź przeróbek przez osoby nie uprawnione przez producenta
- uszkodzeń mechanicznych z winy nabywcy
4. W przypadku nieuzasadnionego przyjazdu grupy serwisowej gwarant obciąża kosztami wzywającego do naprawy.

Zapytaj o produkt

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

Dane są przetwarzane zgodnie z polityką prywatności. Przesyłając je, akceptujesz jej postanowienia.

Pola oznaczone gwiazdką są wymagane
Opinie naszych klientów
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
Zamknij
pixel