Piec koza wolnostojący kaflowy 12,1kW (kolor: biały) - spełnia anty-smogowy EkoProjekt 04483304
Piec koza wolnostojący kaflowy 12,1kW (kolor: biały) - spełnia anty-smogowy EkoProjekt.
DANE TECHNICZNE:
- Zgodny z Ecodesign/Ekoprojekt: TAK
- Zgodność z normą: PN-EN 13240
- Klasa efektywności energetycznej: A+
- Moc: 12,1 kW
- Powierzchnia grzewcza: do 120-160 m²
- Sprawność: 81,8 %
- Rodzaj paliwa: Zalecane sezonowane drewno liściaste( o wilgotności ≤ 20%) lub brykiety z drewna liściastego
- Długość polan: do 50 cm
- Wyjście spalin: do góry
- Średnica wylotu spalin: 150 mm
- Wymagany ciąg kominowy: 10-14 Pa
- Dolot powietrza z zewnątrz: TAK
- Średnica dolotu spalin: 100 mm
- Materiał: stal kotłowa
- Kolor: czarny
- Polska instrukcja obsługi: Tak
Wymiary
- Wymiary zewnętrzne: szer. 790 x wys. 1000 x głęb. 460 mm
- Wymiary paleniska: szer. 510 x wys. 400 x głęb. 290 mm
- Szyba paleniska: szer. 390 x wys. 255 mm
Ten produkt spełnia kryteria anty-smogowego Ekoprojektu.
✳️ Moc: 12,1 kW
✳️ Sprawność: 81,8 %
✳️ Doprowadzenie powietrza z zewnątrz (dolot)
Wyposażenie i funkcje:
- OBUDOWA WYKONANANA Z PRAWDZIWYCH KAFLI
- Duża szyba paleniska - ładny widok ognia
- Piec wyposażony jest w doprowadzenie powietrza z zewnątrz (tzw. dolot powietrza)
- Fabrycznie montowany szyber - lepsza kontrola spalania
- System podwójnego spalania (dopalania spalin) - mniejsze zużycie drewna i znacznie mniejsza emisja zanieczyszczeń
- Uszczelnione drzwi paleniska i szuflada popielnika
- System oczyszczania szyby paleniska - czystsza szyba
- Regulacja dopływu powierza na popielniku i drzwiach paleniska
- Pojemny popielnik - rzadsze opróżnianie
- Palenisko wyłożone grubym szamotem
- Żeliwny, wytrzymały ruszt
- Szyba ceramiczna wytrzymała do temperatury 800°C
- Produkt polski - w całości wyprodukowany w Polsce
- Piec zgodny z Ekoprojektem (Ecodesign)
Zgodność z Ekoprojektem:
- Zgodny z Ecodesign/Ekoprojekt: TAK
- Klasa efektywności energetycznej: A+
- Sprawność: 81,8 %
- Emisja CO w 13% O2: 1200 mg/Nm3 - wymagane maksimum do 1500 mg/Nm3
- Emisja PM w 13% O2: 35 mg/Nm3 - wymagane maksimum do 40 mg/Nm3
- Emisja NOx w 13% O2: 180 mg/Nm3 - wymagane maksimum do 200 mg/Nm3
- Emisja OGC w 13% O2: 82 mg/Nm3 - wymagane maksimum do 120 mg/Nm3
- Zgodność z normą: EN13240 (CE) i Ekoprojektem
Zewnętrzny dolot powietrza
Piec na drewno wyposażony w zewnętrzny dolot powietrza do spalania to rozwiązanie stworzone z myślą o energooszczędnych, szczelnych domach, zwłaszcza tych z wentylacją mechaniczną (rekuperacją).
Zamiast pobierać powietrze z wnętrza pomieszczenia, piec czerpie tlen niezbędny do spalania bezpośrednio z zewnątrz budynku. Dzięki temu nie zakłóca bilansu powietrza w domu ani nie wpływa negatywnie na działanie systemu wentylacji.
Korzyści zastosowania zewnętrznego dolotu powietrza:
- Lepsza wydajność spalania – stały, niezależny dopływ powietrza gwarantuje pełne, efektywne spalanie drewna, co przekłada się na wyższą sprawność urządzenia.
- Komfort i oszczędność energii – piec nie zużywa ciepłego powietrza z wnętrza domu, dzięki czemu nie obniża temperatury w pomieszczeniu.
- Bezpieczeństwo użytkowania – brak ryzyka podciśnienia czy cofania się spalin, co jest kluczowe w domach z rekuperacją.
- Zgodność z nowoczesnym budownictwem – wiele przepisów i norm budowlanych wymaga stosowania pieców z dolotem zewnętrznym w domach energooszczędnych.
W przypadku domów z wentylacją mechaniczną, zastosowanie zewnętrznego dolotu powietrza nie jest tylko zaleceniem – to warunek konieczny, aby zapewnić prawidłową pracę zarówno pieca, jak i całego systemu wentylacyjnego. To gwarancja komfortu, bezpieczeństwa oraz maksymalnej efektywności cieplnej.
Obudowa z kafli
Obudowa pieca wykonana jest z masywnych kafli, które dodają wnętrzu ciepła i elegancji. Nasze kafle wyprodukowane są z prawdziwej masy szamotowej, co gwarantuje ich trwałość i doskonałe właściwości akumulacyjne.
Piec dostarczany jest z kaflami zamontowanymi na bocznych panelach, dzięki czemu jest gotowy do podłączenia bezpośrednio po dostawie. To rozwiązanie znacznie skraca czas instalacji i ułatwia montaż urządzenia, umożliwiając szybkie i bezproblemowe uruchomienie pieca w Twoim domu.
Palenisko
Palenisko to serce pieca. Od jego konstrukcji i jakości wykonania w bardzo dużym stopniu zależy jakość procesu spalania, a w konsekwencji wysokie parametry techniczne, takie jak moc, sprawność, niska emisja pyłów czy dwutlenku węgla - zgodność z Ekoprojektem.
Wydajny proces spalania, to nie tylko wyprodukowanie jak największej ilości ciepła ale również doprowadzenie do jak najmniejszych jego strat – głównie poprzez zminimalizowanie „ucieczki” ciepła wraz z gorącymi spalinami do komina. W tym celu w piecu zamontowany został efektywny sytem podwójnego spalania tzw. dopalania spalin. Dodatkowe świeże powietrze dostarczane jest specjalnymi kanałami w górne partie paleniska - nad ogień. Dzięki temu dopalane są resztki zanieczyszczeń znajdujące się w spalinach, co skutkuje bardzo wysoką sprawnością energetyczną naszego pieca.
Palenisko naszego pieca wyłożone jest grubym szamotem, który doskonale akumuluje ciepło. Dzięki temu piec nawet po wygaszeniu dłużej pozostaje ciepły. Ponadto szamot powoduje podniesienie temperatury w palenisku, a wyższa temperatura to więcej oddanego ciepła (wieksza moc), ale również czystszy proces spalania i lepsze parametry techniczne.
Palenisko jest szczelne, ponieważ drzwi komory spalania oraz szuflada popielnika zostały uszczelnione uszczelką, a drzwiczki zamykane są szczelnie klamką z solidnym i wytrzymałym ryglem.
Palenisko naszego pieca ma jeszcze jedną bardzo ważną cechę użytkową, jest bardzo szerokie. Dzięki temu można w nim palić polanami o długości nawet 50 cm.
Piec posiada bardzo duży popielnik. Jest to jeden z tych elementów pieca, który w znaczącym stopniu wpływa do komfort użytkowania. Duży popielnik, to rzadsze opróżnianie i mniejsze ryzyko zablokowania dopływu powietrza do paleniska.
Kontrola spalania
Dla wydajnego i czystego procesu spalania bardzo ważna jest właściwa ilość powietrza dostarczanego w odpowiednie miejsce paleniska. Powietrze do paleniska naszego pieca dostarczane jest na trzema drogami, tzw. powietrze pierwotne dostarczane jest do paleniska przez komorę popielnika i od dołu przez ruszt żeliwny wprost do żaru. Regulacja tego nawiewu jest najlepszym sposobem kontrolowania procesu spalania. Przymknięcie regulatora na szufladzie popielnika, to mniej tlenu w palenisku i przygaszanie ognia.
Druga droga to tzw. powietrze wtórne dostarczane do paleniska w jego górnej części przez otwory nad szybą. Ten przepływ powietrza odpowiada również za oczyszczanie szyby.
Trzecia droga dostarczania tlenu do paleniska to tzw. system dopalania spalin (podwójne spalanie). Świeża dawka tlenu dostarczana jest specjalnymi dyszami nad płomień, gdzie spaliny są efektywnie dopalane i powstaje dodatkowe ciepło. Proces ten zwiększa sprawność (wydajność) pieca, a także powoduje, że powstałe spaliny są znacznie czystsze.
✅ Fabrycznie zamontowany szyber
Kolejny bardzo skuteczny sposób regulacji spalania to szyber. Nasz piec posiada fabrycznie zamontowany szyber. Znacznie zwiększa on komfort użytkowania pieca, a także poprawia parametry techniczne pieca. Klapę szybra można ustawiać w dowolnym położeniu, a przed niekontrolowanym opadaniem zabezpieczona jest na mechanizmem sprężynowym.
✅ Czysta szyba
Piec posiada system oczyszczania szyby. Powietrze dostarczane do paleniska, poprzez otwory w górnej części drzwi, kierowane jest w taki sposób, aby owiewać szybę i usuwać jak najwięcej znajdujących się na niej zabrudzeń. Ponadto konstrukcja paleniska pozwala na osiąganie bardzo wysokich temperatur wewnątrz komory spalania, co powoduje wypalanie zabrudzeń znajdujących się na szybie. Przy czym nie należy się obawiać o wytrzymałość szyby. Jest ona najwyższej jakości, odporna na temperaturę do 800°C i została wyprodukowana w Japonii przez największego na świecie producenta szyb żaroodpornych.
Korpus i powłoki zewnętrzne
Korpus naszego pieca wykonany jest z wysokowytrzymałej stali kotłowej. Producent nie oszczędza na jakości stali jak i jej grubości. W tym piecu nic nie „dzwoni” przy stukaniu w korpus. Piec jest solidny i trwały. Wytrzyma wiele lat użytkowania.
Urządzenie pokryte jest specjalistyczną farbą żaroodporną, wytrzymałą na temperatury do 800°C. Jakość użytej farby, to absolutnie najwyższy poziom technologiczny. Farba utwardza się podczas pierwszych paleń i tworzy twardą i skuteczną warstwę zabezpieczającą korpus pieca.
Inne elementy zewnętrzne, jak gałki regulatorów czy klamka, zabezpieczone zostały w procesie galwanicznego niklowania. Dzięki temu nie odbarwiają się i są trwale chronione przed korozją. Przy tym doskonale komponują się kolorystycznie z ciemnym kolorem pieca.
Opakowanie
Dostarczaniem pieców do klientów zajmujemy już wiele lat. Nasze produkty wysyłamy do wielu krajów Europy dlatego opakowanie jest przemyślane i solidne. Piec dostarczany jest na palecie, co zapewnia bezproblemowe dostarczenie palety.
Jesteśmy antysmogowi! - EKOPROJEKT - ECODESIGN
Od 2022 roku w Unii Europejskiej obowiązują bardzo restrykcyjne normy dotyczące emisji spalin przez piece wolnostojące zwane Ekoprojektem (Ecodesign). Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/125/WE nazywana również Ekoprojektem określa jakie parametry techniczne powinny spełniać nowe piece dopuszczone do użytkowania od początku 2022 r. Chodzi głównie o emisję pyłów, tlenku węgla, tlenku azotu. Piece zgodne z Ekoprojektem spełniają również wymagania tzw. uchwał antysmogowych przyjętych przez samorządy wielu regionów Polski. Wszytkie oferowane przez nas urządzenia spełniają te wymagania i zostały w sposób czytelny oznakowane zielonym logo Ekoprojekt.
Palenie drewnem to nie tylko przyjemność z obcowania z naturalnym ciepłem, ale także wybór, który wspiera ekologię i zrównoważony rozwój. Drewno to odnawialne źródło energii (OZE), które odgrywa kluczową rolę w walce z emisją gazów cieplarnianych. Spalając drewno, korzystasz z energii, która powstaje w naturalnym cyklu przyrody – drzewa pochłaniają CO2, a podczas spalania uwalniają tyle samo dwutlenku węgla, ile zgromadziły przez lata swojego wzrostu. To oznacza, że drewno ma zerowy bilans węglowy, co czyni je jednym z najbardziej ekologicznych paliw.












